Zásady rozumného chudnutia I.

2997

Popri svojom pôsobení v oblasti osobného trénera sa bežne stretávam s ľuďmi, ktorým sa nedarí schudnúť, hoci majú vôľu a niečo pre to robia. V praxi sa ukazuje, že často opakujú tie isté chyby.

Najčastejším problémom, ktorý mi ľudia popisujú (určite ste sa s ním stretli) je takzaný JOJO efekt. Ako to celé prebieha?

Rád by som poznamenal, že nie som zástancom tradičných diét, skôr odporúčam úpravu stravy, a preto ani svojim klientom neodporúčam takéto diéty. Ale vráťme sa k problému JOJO efekt. Najčastejšia chyba vyzerá asi takto: ľudia sa pozrú do zrkadla a povedia si: nevyzerá to dobre, niečo so sebou musím urobiť. Ale čo prvé spravia? Idú na internet a nájdu nejakú diétu – a tam začína najväčší problém.

Častokrát sa im spočiatku zdá, že diéta zaberá. Po par týždňoch si povedia: ok, už to vyzerá dobre – a vrátia sa k pôvodným stravovacím návykom. Čo sa deje ďalej? Telo sa zľakne, že to, čo znova dostalo po dlhom čase nedostatku (návrat k pôvodným stravovacím návykom) znova dlhší čas nedostane a začne si robiť zásoby. Na základe toho sa telo dostáva do pôvodného stavu a dokonca častokrát pribudnú aj kilá, ktoré tam pred tým neboli.

Každé ľudské telo je špecifické

Každý človek je iný a to znamená, že „diéta“, ktorá funguje na jednu osobu, nemusí aj na inú. Dám menší príklad: viete si predstaviť, že by ste dali „diétu“ niekomu, kto celý deň robí na stavbe (alebo ma inú veľmi fyzicky zaťažujúcu prácu) a vylúčite mu z jedálnička kalorické suroviny? V krátkej dobe by sa začali prejavovať účinky – únava, vyčerpanosť, malátnosť a dokonca si môže aj fyzicky ublížiť.

Dám opačný príklad: človek, ktorý sedí v kancelárii, ma sedavú robotu a chce schudnúť. Nájde si diétu, ktorá je upravovaná pre človeka ktorý podstupuje väčšiu fyzickú záťaž. Čo sa bude diať ďalej? Tak ako v prvom prípade to bude mať následky. V tomto prípade sa to ale bude prejavovať ukladaním tukov, nakoľko nie všetku prijatú stravu telo dokáže spáliť. Namiesto toho začne prebytok ukladať a robiť si zásoby.

Ako to teda robiť správne?

Týmito dvoma príkladmi som chcel povedať, že pokiaľ sa chcete púšťať do diéty (alebo skôr upraviť stravu), určite sa poraďte s odborníkom. Pri úprave stravy si musíte dávať pozor na veľa aspektov, ako je napr. druh práce, rôzne aktivity, šport, stres, spánok, pitný režim…

To znamená, že jedálniček musí byt upravený tak, aby spĺňal rôzne nároky pre telo, napríklad:

  • aby sa klient nemusel vracať k pôvodným stravovacím návykom
  • aby telu nechýbali žiadne látky, čo sa týka vitamínov, minerálov a fytonutrientov
  • takisto musí byť upravený tak, aby telo nepociťovalo hlad ani únavu

Výsledkom je, že telo si zvykne, takže k pôvodným nesprávnym stravovacím návykom ani nebudete mať potrebu sa vrátiť. Nenastane preto ani žiadny tzv. JOJO efekt. Váha padne dole a ostane na jednom mieste, žiadne priberanie naspäť.

Samozrejme, odporúčam aj doplniť športovú aktivitu, ale to už si musí zvážiť každý sám, čo je pre neho vhodné a čo ho baví.


Pokračovanie článku